Informacje prasowe

Biznes i prawo gospodarcze

Czy z zarządcą sukcesyjnym spółka cywilna może nadal działać?

Feb 19 2019

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. W jej imieniu występują wspólnicy zarejestrowani w rejestrze przedsiębiorców. Często wspólnikami są osoby fizyczne. Co należy zrobić, żeby spółka nadal funkcjonowała, gdy umiera jeden z tych wspólników?

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 2)

Feb 19 2019

Drugą część komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej rozpoczynamy od omówienia przepisów rozdziału czwartego. Ustanawia on ogólne zasady dotyczące wykonywania zarządu sukcesyjnego. Ustawodawca określił w nim m.in.: reguły zmiany firmy po śmierci przedsiębiorcy, zakres działania zarządcy sukcesyjnego, a także jego status i uprawnienia. Wprowadził przy tym m.in. ograniczenie możliwości przeniesienia uprawnień i zasadę niedopuszczalności ograniczenia zarządu sukcesyjnego ze skutkiem wobec osób trzecich.

Netflixowi stopniowo przybywa konkurentów

Feb 19 2019

Kolejne koncerny medialne i technologiczne zapowiadają stworzenie internetowych serwisów z filmami i serialami. Konkurencję dla amerykańskiego giganta stworzą m.in. Disney i Apple.

Uporczywe nękanie w windykacji będzie surowo karane

Feb 19 2019

Uporczywe nękanie dłużnika w świetle projektowanych przepisów będzie karane surowiej niż wymuszenie spłaty przemocą lub groźbą.

Inflacja najmocniej dotyka emerytów. "Klienci" ZUS tracą więcej niż rolnicy

Feb 19 2019

Obecna dekada stoi pod znakiem niewielkiego wzrostu cen. Mimo to od początku 2010 r. statystycznemu „klientowi” ZUS z każdego tysiąca złotych inflacja zabrała o ponad 30 zł więcej niż rolnikowi.

Bomba w Biedronce nie zatrzyma zakupów. Niektórzy kierownicy otrzymali zakaz ewakuowania sklepów nawet w przypadku informacji o zamachu

Feb 19 2019

Sieć handlowa nękana jest fałszywymi alarmami bombowymi. Niektórzy kierownicy placówek otrzymali zakaz ewakuowania sklepów nawet w przypadku otrzymania informacji o zamachu.

Polski PKB rośnie trzy razy szybciej niż niemiecki. W tym tempie możemy doganiać sąsiadów przez kolejne 100 lat

Feb 18 2019

W ostatnim kwartale 2018 r. polski dochód narodowy był o 0,5 proc. wyższy niż w poprzednich trzech miesiącach. To najsłabszy wynik od początku 2016 r. Ale to też zupełnie niezłe osiągnięcie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym samym czasie gospodarka naszego najważniejszego partnera handlowego, czyli Niemiec, stała w miejscu – tam wzrost PKB w IV kwartale był zerowy.