Informacje prasowe

Biznes i prawo gospodarcze

Powstanie jednolity unijny rejestr przedsiębiorstw

Apr 25 2018

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które mają pomóc firmom działać za granicą. Ma temu pomóc m.in. wprowadzenie we wszystkich krajach możliwości rejestracji spółki online. Obecnie tylko 17 państw UE zapewnia elektroniczną procedurę rejestracji.

Ile banki zarabiają na swoich klientach

Apr 25 2018

Czy na oszczędzaniu w bankach Polacy wychodzą jak Zabłocki na mydle? Ogólne oprocentowanie na rachunkach bieżących i lokatach dla gospodarstw domowych wynosi zaledwie 0,9 proc. To wyraźnie mniej niż inflacja. Dodatkowo z tego „zysku” musimy jeszcze zapłacić podatek, a to, co zostanie, oddać bankowi w postaci opłat oraz prowizji - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Banki spółdzielcze muszą zdecydować o swojej przyszłości

Apr 25 2018

Do końca roku banki spółdzielcze powinny zdecydować o swojej przyszłości. Ponad 60 nie weszło do nowych systemów ochrony.

Banki szybko płyną na fali dobrej koniunktury

Apr 25 2018

Bank Zachodni WBK i Bank Millennium podały już wyniki za I kw. Chwalą się wysoką dynamiką sprzedaży kredytów. W zwiększaniu zysków przeszkadzają koszty.

Wielkie pokusy małego oprocentowania

Apr 25 2018

Z niskimi stopami procentowymi pożyjemy jeszcze mniej więcej dwa lata. Tak przynajmniej wynika z prognoz Ministerstwa Finansów. Założenia dotyczące rynkowych stóp procentowych znalazły się w najnowszej aktualizacji Programu Konwergencji, którą wczoraj przyjął rząd. MF zakłada, że średnio stopy krótkoterminowe wyniosą 1,7–1,8 proc. w tym i w przyszłym roku i dopiero w 2020 r. wzrosną do 2,4 proc.

Topowe branże powoli odchodzą do lamusa, czyli ewolucja w świecie rewolucyjnych firm

Apr 25 2018

Dominacja państw azjatyckich zaczyna się również na rynku startupowym. Chiny i inne kraje tamtego regionu rozwijają swój portfel technologiczny w tempie nieosiągalnym dla państw zachodnich. Potwierdza to najnowszy raport za rok 2017 StartUp Genome, jednej z ważniejszych organizacji badających środowisko, w którym rozwijają się młode firmy.

Co zagraża polskiej gospodarce? "Jako kraj zapomnieliśmy, w jakim celu powstała wspólnota"

Apr 25 2018

Mamy model kapitalizmu zbliżony do hiszpańskiego i włoskiego. Grozi nam dryf instytucjonalny i deficyt zasobów pracy.